WIRTUALNIE >> Gardejskie ciekawostki
 

Gardejskie ciekawostki

Grudziądzka deska

Nie ma takiego człowieka, który obojętnie by przeszedł po starej podłodze w starym domu. Zawsze nurtuje nas to odwieczne pytanie – a co pod tą podłogą jest? Może skarby? Dla wielu skarb ma tylko jedno oblicze – to skrzynia pełna kosztowności albo wór wypchany pieniędzmi. A czy skarbem nie są dawne guziki, zapinki czy nawet zwykła butelka z dziwacznym napisem? Czy skarbem nie może być zatem fragment deski? Otóż może. I taki skarb w postaci deski z przyklejoną na odwrocie kartką, być może listem przewozowym w dzisiejszym rozumieniu, znaleziono przed kilkoma laty w gardejskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Podczas remontu pomieszczeń USC, 15 grudnia 2006 roku robotnicy natknęli się na taką deskę. Całą partię desek przywieziono koleją z Grudziądza. Napis na owej desce informuje nas, że miało to miejsce 3 listopada 1910 roku.

 

  Tablica kolejowa

Chociaż od likwidacji linii kolejowej Kwidzyn-Kisielice minęło już 65 lat to pozostałości po niej są co pewien czas odnajdowane. Jako przykład może tu posłużyć znalezienie specjalnej tablicy na posesji Państwa Nawrockich w Przęsławku. Niemiecka Policja Kolejowa ostrzegała wszystkich, którzy zechcieliby naruszyć porządek w obrębie przebiegu torów, dworach kolejowych o grożących delikwentowi konsekwencjach. Za złamanie prawa można było otrzymać grzywnę do 150 marek. Owa tablica ma już ponad 90 lat. Świadczy o tym końcowy zapis, informujący, że urzędem żądającym przestrzegania prawa była grudziądzka dyrekcja Niemieckich Kolei Państwowych, a tablica została wykonana przed 1918 rokiem. Od 1919 roku Grudziądz był już w granicach naszego kraju, a na tablicy wpisano jeszcze Graudenz.

Historyczny Wilkau

Dawny dworzec kolejowy w Wilkowie powoli zaczyna zatracać swój historyczny charakter. Nie można się temu dziwić. Jest bowiem dziś budynkiem prywatnym, w którym znajdują się mieszkania. Ale każdy, kto kiedykolwiek przejeżdżał obok dawnego dworca zauważył, że jest na tym budynku coś niezwykle ciekawego. To autentyczny napis Wilkau. Trochę przytarty, widać komuś bardzo zależało, aby niemiecką nazwę wymazać z pamięci.

czytano 5080 razy
184101
Wirtualne Muzeum Gminy Gardeja © Ryszard Bartosiak 2010 email:bartek5553@wp.pl