WIRTUALNIE >> Drogi krajowe
 

 

R 129

 

Gmina Gardeja obecnie jest pokryta siecią dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Każda z tych dróg ma swoją numerację i oczywiście gospodarza. Nie inaczej było do 1945 roku. W celu poprawy orientacji dla korzystających z dróg, w tym również wojska na terenie całych ówczesnych Niemiec, 17 stycznia 1932 roku wprowadzono nową numerację wszystkich dróg krajowych. Drogi otrzymały nową numerację od 126 do 138. Drogi krajowe łączyły nie tylko najważniejsze regiony kraju, ale jednocześnie były łączone z powstającą siecią autostrad. Na drogach krajowych umieszczano specjalne tabliczki – na żółtym tle czarne cyfry. Dzisiejsza droga krajowa numer 55, ta sama, na której rosną nieszczęsne lipy z żyjącą w nich pachnicą dębową to dawna droga krajowa nr 129 - Reichsstrasse 129 (R129).

Reichsstrasse 129 number.svg

Droga ta miała swój początek w Stegnie, następnie przebiegała przez Nowy Dwór Gdański, Malbork, Sztum, Kwidzyn, Gardeję. Do 31 sierpnia 1939 roku, droga R 129 kończyła się przy granicy polsko-niemieckiej w Gardei, w pobliżu dzisiejszej stacji benzynowej. Po zajęciu Polski przez wojska hitlerowskie, decyzją władz drogę krajową nr 129 przedłużono aż do Łodzi. Wówczas jej całkowita długość wynosiła 338 kilometrów.

Położona w pobliżu Gardei trasa łącząca dziś Grudziądz z Olsztynem i Ełkiem to dawna droga krajowa nr 127 - Reichsstrasse 127 (R127). Do wybuchu wojny w 1939 roku, R127 brała swój początek w Biskupiczkach – obecnie województwo warmińsko-mazurskie. Następnie biegła przez Kisielice, Iławę, Ostródę, Olsztyn aż do Ełku . Po pokonaniu Polski, niemieccy urzędnicy przedłużyli R127. Początek był w Dolnej Grupie, następnie droga biegła przez Grudziądz, Olsztyn, Ełk i Suwałki. Koniec drogi R127 wyznaczało przejście graniczne pomiędzy Niemcami i Litwą w Budzisku. Całkowita długość wynosiła 385 kilometrów.

 

Słupki kolejowe

Odnalezienie oryginalnych, betonowych słupków, które były umieszczane przez Niemców przy torach graniczy wnet z cudem. Powody są bardzo prozaiczne – zbyt dużo czasu upłynęło od zakończenia wojny, aby mogły się zachować. Czasami jednak ma się to szczęście i w zupełnie przypadkowy sposób można natknąć się na takie słupki i co najważniejsze - z wyrytymi cyframi. Dwa oryginalne, zachowane w doskonałym stanie betonowe słupki znalazłem w Krzykosach.

czytano 3219 razy
187034
Wirtualne Muzeum Gminy Gardeja © Ryszard Bartosiak 2010 email:bartek5553@wp.pl