WIRTUALNIE >> Straż pożarna w Gminie Gardeja
 

Straż pożarna w Gardei

Miasteczko posiadało własną straż pożarną. Tak jak obecnie była nią ochotnicza jednostka, do której należeli wszyscy mężczyźni od 18-tego do 65 roku życia. Ochotnicza Straż Pożarna jako stała jednostka została powołana do życia w grudniu 1919 roku. Jak na lokalne warunki, straż była dobrze wyposażona. Jako sprzęt gaśniczy posiadano ręczne sikawki, wóz strażacki, ciągniony przez konie oraz inny podręczny sprzęt do gaszenia ognia Nasi dzisiejsi strażacy mogą być nieco zdziwieni, czytając o ówczesnym wyposażeniu swoich dawnych kolegów. Co ciekawe strażacy nie mieli na stałe koni pociągowych. Konie na czas udziału w akcji gaśniczej dostarczali wyznaczeni gospodarze.

      Pierwszym komendantem straży został Paul Reinhold, funkcję sekretarza pełnił Kurt Mamlock, odpowiedzialnym za sprzęt był Eric Schochow. Bardzo szybko do grona druhów dołączali kolejni gardejacy. Większość z nich miała za sobą przeszkolenie wojskowe co było niezwykle istotne nie tylko w czasie gaszenia pożarów ale i podczas ćwiczeń. Pierwszymi gardejskimi strażakami byli: Konrad Burke, Kurt Deckert, Otto Grabowski, Walter Grafentin, Ernst Hempler, Ulrich Lange, Alfons Ostrowitz, Fritz Schmidt, Carl Wendt. Kilka lat później, zgodnie z nowymi przepisami strażacy zamienili czapki na hełmy co widać na zachowanych zdjęciach. Istotnym elementem strażackiego wyposażenia było umundurowanie. W 1925 r. strażacy otrzymali pierwszą pompę motorową, która uruchamiała strażacką sikawkę. Pompa była umieszczona na specjalnym wozie. Pierwszy samochód trafił do strażaków w 1930 roku, dodatkowe wyposażenie – specjalistyczne węże otrzymali w 1932 roku. Nowoczesne jak na ówczesne czasy strażackie wyposażenie trafiło do Gardei dzięki staraniom burmistrza Martina Lincke. W 1943 roku straż wzbogaciła się w nowoczesny wóz strażacki z drabiną. Ponadto na ratuszu zamontowano syrenę strażacką, wykorzystywaną nie tylko na wypadek pożarów ale do ćwiczeń i ogłaszania alarmów przeciwlotniczych. Gardejscy strażacy nie próżnowali, stale uczestniczyli w szkoleniach, ćwiczeniach. Spotykali się w swojej remizie strażackiej, gdzie spędzano czas nie tylko na rozmowach o ewentualnych pożarach!

                                                      

Strażacy z Gardei na uroczystej zbiórce - 1938 rok

   W 1938 roku naczelnikiem straży był burmistrz Fritz Marquardt, kierowcy wozu strażackiego to Kurt Deckert i Ernst Renner, technik - Heinz Papengut sanitariusze - Adolf Grabert i Oskar Kemski. Pozostali sikawkowi to: Otto Christke, Walter Fuckert, Konrad Goetzke, Paul Grafentin, Adalbert Kiewin, Gustav Landig, Heinz Loepke, Bruno Lubanski, Willi Martins/ Georg Marquart, Fritz Papengut, Hans Schachschneider, Walter Tessen, Günter Wagner i Kurt Wikelske.

Straż pożarna w Gardejskiej Wsi 

   Ochotnicza straż pożarna istniała również w Gardejskiej Wsi. Otrzymała ona nazwę „Wehr II”. Jednostka tej straży powstała w 1921 roku. Wieloletnim komendantem był Franz Klemm. W 1938 roku w tej jednostce ochotniczą służbę pełnili: Ernst Dalley, Wilhelm Deffke, Max Gosda, Hans Hellwig, Franz Kickel, Ernst Krause, Kurt Krüger, Waldemar Krüger, Otto Lemke, Franz Luck, Bruno Malzahn, Georg Netzlaff, Helmut Nicke, Otto Runda, Helmut Schreiber, Paul Schulz, August Schwieder, Otto Stutzke i Alfred Zerull. Samochód strażacki i remiza znajdowały się w środku wsi, przy skrzyżowaniu dróg Grudziądz - Dianenberg. Spotkania i zebrania odbywały się zawsze w gospodzie Otto Rundy. Właściciel tejże gospody potrafił umilić czas obradującym strażakom-ochotnikom. W gospodzie była bowiem również kręgielnia!

 

                                                           

 

Strażacy z Gardejskiej Wsi - 1927 rok

Straż pożarna w Morawach

 Kilkudziesięcioletnią historią strażackiej, ochotniczej działalności mogą poszczycić się również druhowie z Moraw. Podobnie jak w Gardei, pierwszy strażacki zastęp powstał na początku 20-lat ubiegłego wieku. Morawcy strażacy wybudowali sobie nawet remizę, w której przechowywali podręczny sprzęt gaśniczy. Splendoru ich działaniom dodawało nie tylko uczestnictwo w akcjach gaśniczych, ale również w licznych wiejskich uroczystościach. W latach 30-tych ubiegłego wieku w morawskiej ochotniczej straży pożarnej służbę pełnili: Otto Rinas, Walter Kutzke, Otto Schreiber, Willy Meyer, Otto Gronke, Erich Gosda, Bruno Weihrauch, Strienke, Eduar Bleich, Karl Kuhl, Eduard Dobrick, Hermann Blum, Albert Bleich, Kurt Bormann, Erich Schulz, Emil Blum.

 

 

 

Zdjęcie przedstawia morawskich strażaków, a zostało zrobione w ogrodzie, którego właścicielem był gospodarz Kuhl.

 

 

 

                                                                              

 

Morawscy strażacy, w wolnych chwilach, w pełnym umundurowaniu dumnie paradowali podczas licznych wiejskich uroczystościach.

 

Dziś nic się nie zmieniło. Morawscy strażacy dzień i w nocy są gotowi nieść pomoc, każdemu, kto tylko jej potrzebuje. Na zdjęciu współczesna remiza OSP Morawy.

czytano 4375 razy
184108
Wirtualne Muzeum Gminy Gardeja © Ryszard Bartosiak 2010 email:bartek5553@wp.pl